banner

داستان پویا

از بهمن ماه 1358 شروع به طراحی و ساخت پردازنده ای (Hard Wire) شد که بعدا در آزمايشگاه الکترونيک دانشگاه ملی (شهيد بهشتی فعلی) بکار گرفته شد. اين کار، آغازی برای شکل­ گيری گروهی بنام «گروه هماهنگ» بود که آن را می­توان نقطه آغاز شرکت پویا دانست. این گروه سپس در حرکتی متهورانه اقدام به طراحی و ساخت کامپیوتری همه منظوره  به نام ” پویا – یک ” (Micro Programmed)  نمود که توانست جایزه نخست شورای عالی انفورماتیک در این زمینه را از آن خود سازد.

pooya_1

طرح سازمان برنامه­ و بودجه با موضوع استفاده از ماهواره برای دريافت اطلاعات منابع زمينی باعث شد تا گروه هماهنگ در 30 آبان 1361 تغيير ماهيتی بصورت «شرکت پويا» را تجربه کند. موضوع اين پروژه از اين قرار بود که در زمان­ هایی مشخص، ماهواره از محدوده ايران عکسبرداری کرده، اطلاعات مربوط را به دريافت­ کننده موجود در مردآباد کرج می­ فرستاد. اطلاعات دریافتی می بایست پردازش می شد و خطاهای هندسی و راديومتريک آن تصحیح می گردید و سپس برای استفاده در اختیار کاربران قرار می گرفت.  پیچیده ترین قسمت این طرح توسط شرکت پویا راه اندازی و متعاقبا راهبری شد.

پس از آن پویا پروژه ديگری به کارفرمايی مرکز تهيه و توزيع فلزات ساختمانی قبول کرد که موضوع آن تولید سامانه های کاربردی مورد نیاز ایشان بود.

پویا متعاقبا سامانه هایی از این دست را برای بسیاری از کارخانجات و شرکت های متقاضی از جمله کاشی اصفهان، مرکز تهیه و توزیع قطعات و لوازم یدکی ایران خودرو( ساپکو)، شرکت گواه، شیشه قزوین، شهاب یدک، قرقره زیبا، ایران یاسا، پارس یدک، شرکت درخشان، آزمایشگاه بقراط و… طراحی و تولید نمود.

تجربه اولين پروژه بانکی شرکت در سال 1365 با موضوع مکانيزاسيون سامانه های شعب ريالی بانک ملت بود. اين سامانه تقريباً تا سال 1380 در شعب بانک ملت استفاده می­شد. تجربه موفق این پروژه پویا را به سمت حضور پررنگ­تر در عرصه بانک و بانکداری سوق داد.

در سال 1372 سامانه ارزی پویا تحت سیستم عامل unix برای بانک صادرات نوشته و عرضه شد. این سامانه تا به امروز با نسخه های به روز و جایگزین شده، در این بانک در حال استفاده می­ باشد. همزمان با پشتیبانی سامانه ارزی در بانک مذکور با توجه به نیاز بانک­ها به چنین سامانه جامعی در بخش ارز و فقدان محصول ایرانی که ملاحظات بانکداری در ایران در آن لحاظ شده باشد، طراحی و تولید مجدد سامانه به صورت برنامه کاربردی تحت ویندوز از سال 1380 آغاز شد. این سامانه برای اداره کل ارزی بانک ملت نوشته شده و در ادارات و شعب ارزی این بانک نصب و راه اندازی شد. بانک ملت هنوز از این سامانه استفاده می کند.(در حال حاضر این سامانه در بانکهای رفاه، آینده و کیش نیز مورد استفاده قرار دارد.)

در کنار فعالیت­های نرم ­افزاری، بخش سخت­ افزار شرکت نیز به عرضه کامپیوتر و سخت­ افزارهای خاص و پشتیبانی آنها می­ پرداخت، تا مشتریان راه ­حلی یکپارچه دریافت نموده و از تداوم سرویس دهی در هردو بخش اطمینان یابند.

در نمایشگاه الکامپ ششم (سال 1379) با برپایی شهر کارت­های هوشمند، پویا برای اولین بار کارت هوشمند را به مدعوین و جامعه انفورماتیک کشور معرفی کرد. در غرفه پویا کاربردهای متعدد و مختلف کارت هوشمند مانند گواهینامه، کارت سوخت، کارت بانکی، کارت سهمیه و مجوز دریافت داروهای خاص، کارت پرداخت عوارض اتوبان و… معرفی و نمونه­ های عملی آن تماماً با استفاده از یک کارت هوشمند به نمایش درآمد. در همین راستا دستگاه کارت خوانی که توسط شرکت پویا طراحی وتولید شده بود به­ کار گرفته شد. کارت هوشمند در سیستم جامع تسهیلات که شرکت پویا برای بانک مسکن طراحی و پیاده­ سازی کرد به­ عنوان جایگزین دفترچه اقساط به­ کارگرفته شد و نقشی محوری ایفا نمود.

smart cards city

UPS یا همان منبع تغذیه بدون وقفه همواره از نیازمندی­های ضروری مراکز رایانه جهت پیش­گیری از نوسانات نامطلوب جریان برق و تداوم بهره­ گیری از تجهیزات در صورت قطع جریان بوده است. در دهه هفتاد این نیاز به­ شدت احساس می­شد. پویا با رویکرد ارائه خدمات جامع، UPSی با ویژگی­های منحصر بفرد طراحی نمود و درسال 1378 با تاسیس کارخانه درشیراز به تولید انبوه آن پرداخت. تعداد قابل توجهی از این مدل UPS  به بانک صادرات و شرکت مخابرات ایران فروخته شد. ادامه فعالیت پویا در زمینه UPS در قالب شرکتی مستقل ادامه یافت.

پس از کارت هوشمند، یکی دیگر از دستاوردهای واحد تحقیق و توسعه شرکت جلب توجه نمود. پویا با استفاده از فناوری PLC ، سیستم و تجهیزاتی سخت­ افزاری نرم­ افزاری طراحی و تولید کرد که امکان می­داد تا اطلاعات کارکرد کنتورهای برق یک شهر را از راه دور و از طریق جریان برق قرائت کرد. این سامانه به نام  (AMR(Automatic Meter Reading شناخته می­شود. نمونه­ هایی از کنتورهای مجهز به تولیدات پویا در فلاورجان اصفهان، العین امارات و شهری در ایالت آنتاریو کانادا  نصب و از راه دور قرائت گردید. به رغم استقبال فراوان، با توجه به روند تکنولوژی و ارزان شدن مخابرات بی سیم، این محصول که مبتنی بر خطوط انتقال نیرو بود، به تولید انبوه نرسید.

تجربه سالها حضور در بانک­ها، شناخت و تسلط خوبی به کارشناسان پویا داد. آشنایی جامع با کسب و کار بانک و درک ماهیت و حساسیت کار بانک، ابزار قدرتمند پویا برای حضور در مناقصه­ های مختلف و ارائه راه­ حل های نوآورانه برای مشکلات روز بانکداری بود.

سامانه تسهیلات پویا، قابل اجرا بر روی دستگاه خوددریافت که برای حل مشکل پرداخت اقساط بانک مسکن در سال 1384 برای اولین بار در کشور اجرا شد، نمونه­ ای دیگر از نوآوری­های پویا است. خوددریافت پویا وجه نقد مشتریان را دریافت و در همان زمان به حساب ایشان لحاظ می­کرد. در آن زمان برخی خودپردازها وجه را به صورت امانی دریافت می کردند که واریز آن به حساب مشتری منوط به انجام عملیات توسط مسئول شعبه در روز کاری بعد بود. خوددریافت ضمن تسهیل پرداخت اقساط، رویکردی جدید در استفاده از دستگاه های خودکار برای انجام عملیات ساده بانکی را ایجاد کرد. و سیستم تسهیلات مسکن بانک مسکن طراحی، پیاده سازی و تحویل شد.

استقبال از خوددریافت و گره­ گشایی آن از برخی مشکلات جدی در عرصه بانک، ذهن کارشناسان تحقیق و توسعه پویا را بیش از پیش به این بخش مشغول کرد. به این ترتیب باز هم برای اولین بار در سال 1386 میز هوشمند پویا به عنوان یک شعبه بدون کارمند، برای شعب سبا بانک تجارت طراحی و ساخته  شد.

در سال 1388 پویا نسبت به تاسیس کارخانه ای High Tech در شهرک صنعتی کاسپین (استان قزوین)  اقدام نمود و اولین خوددریافت ایرانی را که توسط واحد تحقیق وتوسعه پویا طراحی و نمونه سازی شده بود به تولید رساند. پویا از سوی وزارت صنایع به عنوان تنها تولید کننده خوددریافت در کشور شناخته شد.

DSC_2755X

سامانه جامع ارزی پویا به عنوان یک سامانه جامع ایرانی همواره مورد توجه بانک­های مختلف بوده است. این سامانه به جهت جامعیت، با تغییراتی امکان ارائه به بانک­های مختلف را داشته و در تمام این سال­ها به حیات خود ادامه داده است. تیم پشتیبانی این سامانه نیز متناسب با حجم کار افزایش یافته است.

همگامی با ­پیشرفت­های تکنولوژیک و بهره­ گیری از آنها برای عرضه محصولات و خدمات متناسب با نیاز حال و آینده مشتریان همواره رویکرد پویا بوده است. در این راستا سامانه سپرده­ های بانک مسکن با معماری جدید سرویس­گرا و زیرساخت جدید J2EE تحت وب نوشته شد. این سامانه کلیه سپرده­ های مشتریان بانک مسکن را ساماندهی می­کند. در سال 92، پس از گذشت حدود سه سال از آغاز راه اندازی، از هر هفت ایرانی یک نفر مشتری این سامانه بود.

در تمام این سال­ها شرکت پویا به عنوان یک بنگاه اقتصادی چنان که ذکر شد، زیسته است.  اما در درون و به عنوان یک خانواده نیز داستانی سی و چند ساله در دل دارد، از به هم پیوستن جوانانی فعال و با انگیزه برای خدمت به کشور؛ تا جذب جوانانی دیگر با همین ویژگی که اکنون  این خانواده به حدود 200 نفر می­رسد. در این مدت عزیزانی به ما پیوسته و عزیزانی نیز جدا شده و بار سفر بسته­ اند که از هر یک خطی به یادگار مانده است.